اکسی توسین (Oxytocin Hormone) توسط غده هیپوتالاموس تولید می شود و در غده هیپوفیز ذخیره می شود. هیپوتالاموس با تاثیر گذاری بر روی هیپوفیز نقش موثری در بروز و کنترل احساسات و هیجانات ما دارد. در واقع این مغز ما هست که کنترل احساسات ما را بدست دارد نه قلبمان. درست است در داستان ها و حرف های احساسی حرف از دل می زنیم مثلا می گوییم دلم برایت تنگ شده یا دلم گرفته است یا. اما واقعیت این است که مغزمان باعث شده به یاد کسی باشیم یا احساس ناراحتی به ما دست دهد. اما از آنجایی که گفتن مغزم برایت تنگ شده یا مغزم گرفته جمله جالبی نیست ترجیح می دهم من هم همچنان بگویم دلم تنگ شده! 

هورمون اکسی توسین در بین محققین به نام هورمون عشق و احساس، هورمون بالابرنده اعتماد، هورمون دوستی و همدلی با دیگران، هورمون کاهنده اضطراب و استرس و هورمون افزایش دهنده ارتباط اجتماعی شناخته شده است. تحقیقاتی برای بهبود روابط اجتماعی افراد دارای اختلال اتیسم  نیز با اثر بخشی اکسی توسین صورت گرفته که خود این موضوع مبحثی جدا و بحث برانگیز است. و همچنان تحقیقات در مورد این هورمون و تاثیر های شگفت انگیز آن در دنیا ادامه دارد. اما نکته ای که مورد بحث ما هست تاثیر این هورمون در به وجود آمدن عشق و روابط احساسی است.

هورمون

بهتر است از ابتدای تولد شروع کنیم زمانی که کودکی متولد می شود. زمانی که یک زن زایمان می کند اکسین توسین باعث انقباض رحم و زایمان می گردد و خونریزی بعد از زایمان را کنترل می کند. همچنین این اکسی توسین است که باعث می شود با وجود فشار و سختی بسیار مادر عاشقانه به فرزندش شیر دهد و او را دوست بدارد. بعد از زایمان این هورمون به مقدار زیادی در ن شیر ده تولید و موجب ترشح شیر از سینه های مادر می شود و اینگونه عشق مادر و فرزند آغاز می گردد. 

به دلیل تاثیر بسیار مهم اکسی توسین در زایمان از آن به صورت دارو به منظور القاء با تشدید انقباضات رحمی در هنگام زایمان، جلوگیری و درمان خونریزی پس از زایمان، درمان سقط ناقص و سقط های درمانی، کاهش خروج شیر، تشخیص دیسترس جنینی و تشخیص عدم کفایت رحمی  جفتی به کار می رود.

و ما آشنا شدن با این هورمون دوست داشتنی را مدیون دانشمندی به نام دو وینیو درسال 1955 برای جداسازی، شناسایی ساختار و سنتز کلی پپتید حلقه ای اکسیتوسین که برنده جایزه نوبل شیمی شد هستیم.

مادر

حالا که متوجه نقش مهم اکسی توسین در روابط و اخلاق شدیم بهتر است روش های افزایش اکسی توسین را بدانید. اگر احساس می کنید رابطه شما با همسرتان سرد شده بهتر است این هورمون را فراموش نکنید!

ادامه مطلب

کتاب راهنمای عملی تغییرو اصلاح رفتار کودک

چگونه یک کارافرین موفق باشیم

باید و نباید های تغذیه در بیماران روماتیسمی

هورمون ,توسین ,اکسی ,های ,زایمان ,عشق ,اکسی توسین ,می شود ,این هورمون ,بهتر است ,توسین در

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ندای اسلام زالو مدرسه امام خمینی (ره) شهر قره بلاغ مشاور املاک کیمه افزایش عضو کانال تلگرام تضمینی و ارزان خبرهای فوری داروخانه شبانه روزی قلهک پخش سراسری در وب سایت های بزرگ و قدرتمند گروه مشاوره کسب و کار تدبیرگران پیشگام